Svarthuvad mås

Anders Björkman, Malmö - 2026-03-16

Kommer då och då att kolla Pildammsparken. Nu är där beträdelse förbud på ängarna men man kan väl kolla ängarna från kostallet? Hoppas det görs då och då. Där och ute och på vången verkar de gilla att rasta. VV trut kanske också kan vara intressant nu någon som har koll om det varit sådana typ i tyskland/polen i vinter?

Anders Björkman, Malmö - 2026-03-31

Härlit med obsar på svarthuvad mås. De häckade en gång i tiden vid oljesjön/oljehamnen och dom lär fortfarande finnas i Köpenhamn. Man kan väl inte se in i den tomma tomten på Jörgen Kocksgatan, mycket mås men tror där bara är fiskmås men kan såklart ha fel. Vet någon vart den närmaste skrattmås kolonin från Malmö finns? tror inte helt på Jörgen Kocksgatan och Arrie kolonin finns inte längre, ellår? PGA banan vid Bara har inge koloni. Har Lågedammarna i Hörby det? och finns den kvar? Återigen kul med svarthuvad mås obsar och visst skulle det vara kul om de kunde vara här.

Anders Björkman, Malmö - 2026-04-01

Som info. Enligt ChatGTP finns inga säkra skrattmås lokaler kvar i hela Skåne utan bara tillfälliga. Förra året lär det ha funnits en tillfällig lokal på Jörgen Kocksgatan i Malmö om det sen är rätt vet jag inte. Enligt ChatGTP igen är det en kollaps av arten/skrattmås i Skåne.