KriX+ 2019

Nu 12 % större med Bromölla kommun!

Foto: Christer Henriksson

KriX+ 2019 - 226 arter
# NamnAntal Senaste artDatumLuckor
1. Jan Linder, Hammarslund, Kristianstad 215 Roskarl2019-07-22Visa
2. Mats Johannesson, Kristianstad 213 Svarth. buskskvätta2019-07-21Visa
3. Magnus Ny, Bromölla 205 Myrspov2019-07-05Visa
4. Nils Waldemarsson, Bromölla 204 M. korsnäbb2019-07-22Visa
5. Roine Strandberg, Fjälkinge 198 Pungmes2019-07-22Visa
6. Anders Larsson, Hässleholm 182 Am. kricka2019-06-05Visa
7. Lasse Sunnerstig, Gaddaröd 175 Spovsnäppa2019-07-08Visa
7. Christer Ahlquist, Kristianstad 175 Fältpiplärka2019-07-14Visa
9. Marie-Louise Bárány, Skåne Tranås 169 Myrspov2019-07-13Visa
9. Christer Neideman, Balsby 169 Svarttärna2019-07-12Visa
11. Leif Segelström, Vä 166 Silltrut2019-07-13Visa
12. Emil Andersson, Kristianstad 151 Drillsnäppa2019-07-06Visa
13. Niclas Persson, Degeberga 141 Trädpiplärka2019-06-28Visa
14. Christer Wendeler, Växjö 137 Ägretthäger2019-05-30Visa
15. Lars Göte Nilsson, Kristianstad 103 Vit stork2019-03-26Visa
16. Per-Olof Kjellsson, Kristianstad 102 Skärfläcka2019-03-30Visa
17. Thomas Lindblad, Olseröd 94 Svartmes2019-01-23Visa
18. Greger Flyckt, Kristianstad 79 Gulsparv2019-01-12Visa
18. Carina Mattsson, Kristianstad 79 Nötskrika2019-01-15Visa
20. Sven Birkedal, Åhus 76 Spetsbergsgås2019-01-16Visa
21. Tommy Petersson, Karlshamn 75 Svartvit flugsn.2019-06-09Visa
22. Sara Birkedal, Åhus 70 Talltita2019-01-12Visa
23. Ulf Sjölin, kjuge 57 Grönsiska2019-01-19Visa
24. Johan Niss, Kivik 12 Stare2019-03-29Visa
25. Linda Niklasson, Bromölla 11 Fiskgjuse2019-03-28Visa
26. Bo Settergren, Kristianstad 1 Rödh. dykand2019-05-01Visa
26. Björn Svärd, Åhus 1 Brun glada2019-01-11Visa
Uppdatera lista
Du måste vara inloggad för att kunna uppdatera din lista.
 
Senaste 10 nya
RoskarlJan Linder
22/7
Svarth. buskskvättaRoine Strandberg
Mats Johannesson
18/7
SpovsnäppaNils Waldemarsson
Emil Andersson
Christer Ahlquist
Jan Linder
Leif Segelström
Lasse Sunnerstig
Mats Johannesson
Christer Neideman
Roine Strandberg
6/7
MyrspovNils Waldemarsson
Magnus Ny
Christer Ahlquist
Marie-Louise Bárány
Mats Johannesson
Jan Linder
5/7
Småfl. sumphMats Johannesson
Magnus Ny
18/6
SillgrisslaMats Johannesson
Jan Linder
12/6
TordmuleMagnus Ny
Jan Linder
Mats Johannesson
Nils Waldemarsson
11/6
HornugglaMats Johannesson
Emil Andersson
Jan Linder
11/6
Am. krickaNils Waldemarsson
Magnus Ny
Jan Linder
Mats Johannesson
Anders Larsson
5/6
KustsnäppaJan Linder
Magnus Ny
Mats Johannesson
Nils Waldemarsson
Christer Neideman
Roine Strandberg
4/6
 
Jämför två deltagare
Jämför
med
 
 
Jämför år
Klicka här för att se skillnader mellan de senaste 2 årens artlistor.
  
Kanske ses snart?
Klicka här för att se arter påträffade enligt checklistan denna månad men som vi inte har fått in på årslistan.
 
Hela artlistan
Klicka här för att se hur många som har sett arterna på listan.